اتصال به تجهیزات سیسکو
اتصال به تجهیزات سیسکو
5 (100%) 1 vote

اتصال به تجهیزات سیسکو
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

روش‌های اتصال به تجهیزات سیسکو

اتصال به سوئیچ سیسکواولین قدم برای ارتباط با سوئیچ سیسکو و شروع کانفیگ و یا عیب یابی و مانیتورینگ و کلا اولین قدم برای آشنایی با این دیوایس است .

روشهای اتصال:

 1. از طریق پورت کنسول
 2. از طریق IP

اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق پورت کنسول

یکی از راه های اتصال به سوئیچ سیسکو استفاده از پورت کنسول سیسکو است . به همراه همه محصولات سیسکو یک کابل آبی رنگ ( کابل کنسول سیسکو ) وجود دارد . که در مدل های جدید آن کمی تغییرات میبینید . در مدلهای قدیمی دو سر وجود دارد یک سر سوکت RJ45 و یک سر سوکت DB9 (پورت سریال کامپیوتر ) که باید به یک پورت سریال  COM 1یا COM 2 متصل کرد . از تغییرات ایجاد شده بر روی پورت ها میتوان به جانشینی پورت های usb  به جای پورتهای سریال روی مادربردها اشاره کرد .

در گذشته انتخاب نوتبوکی که دارای پورت سریال برای ارتباط با انواع دستگاهها باشد در اولویت بود. با پیشرفت تکنولوژی برای اتصال به سوئیچ سیسکو باید از کابلی استفاده کرد که usb را به سریال تبدیل کند . البته با این تغییرات مشکلاتی هم به وجود آمده . به طور مثال بعضی از آداپتورها با سیستم عامل ها هماهنگی ندارند . قابل ذکر است در سری جدید سوئیچ سیسکو (۲۹۶۰s   ) دیگر کابل یا آداپتوری برای تبدیل سریال به یو اس بی وجود ندارد و فقط کابلی به شکل یو اس بی قابل مشاهده است . سوئیچ های سیسکو در اشکال متفاوتی وجود دارد .

به طور مثال مدل های  سسیسکو ۲۹۵۰ ، سیسکو ۲۹۶۰ ، سیسکو ۳۵۵۰ ، سیسکو ۳۵۶۰ و سیسکو ۳۷۵۰ در پشت سوییچ قرار دارند . ولی در مدل های امروزی مدل هایی وجود دارد که سوئیچ در جلوی دستگاه قرار دارد .سرعت تعداد زیادی از محصولات سیسکو به صورت پیش فرض ۹۶۰۰ است که البته استفاده از سرعت های دیگر مثل ۱۲۰۰, ۲۴۰۰, ۴۸۰۰, ۹۶۰۰, ۱۹۲۰۰, ۳۸۴۰۰, ۵۷۶۰۰ ۱۱۵۲۰۰ bit/sبلامانع است و تغییر به این سرعت ها قابل انجام است . در صورت نبود مشکل در پورت COM مربوطه و در کابل کنسول سیسکو و یا آداپتور بعد از روشن کردن سوییچ سیسکو باید قادر به مشاهده اعلان روند بوت شدن باشید .  نشان دادن کاراکتر های نامفهوم نشان از اشکال در سرعت (  Baud Rate ) دارد. پس از به اتمام رسیدن روند بوت سیستم عامل IOS سیسکو میتوان از دستگاه استفاده کرد .

Switch#configure terminal 

با این دستور وارد محیط کانفیگ میشیم

Switch(config)#line console 0

خط کنسول ۰ رو برای تنظیم انتخاب می کنیم.

Switch(config-line)#password netyad

پسورد رو عبارت netyad انتخاب کردیم

Switch(config-line)#login

با این دستور باعث اعمال پسورد روی خط میشیم

Switch(config-line)#exit

اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق IP

برای اتصال از این طریق سه شیوه وجود دارد که باید توجه داشته باشید لازم است تنظیمات از قبل بر روی سوئیچ وجود داشته باشد .

 1. اتصال به سوئیچ سیسکو از طریقTelnet

 2. اتصال به سوئیچ سیسکو از طریقSSH

 3. اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق HTTP

برای کانفیگ اتصال از طریق Telnet و SSH بایستی از طریق کابل کنسول به دستگاه خود وصل شده باشیم.

اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق Telnet

ساده ترین و روش برای اتصال به سوئیچ های سیسکو از طریق Telnet است . البته نقاط ضعفی هم دارد که میتوان به نگهداشتن اطلاعات بدون رمز اشاره کرد که امکان شنود و دزدی اطلاعات وجود دارد . به همین علت از این روش در موارد آموزشی بیشترین استفاده را میکنند و برای استفاده از سوئیچ های سیسکو از روش های مطمئن تری مثل SSH استفاده میشود. برای استفاده از روش Telnet ، دانستن IP سوئیچ الزامی است . با کمک نرم افزارهایی مانند Putty ، telnet، Secur crt.میتوانید به سوئیچ مورد نظر متصل شوید . باید توجه داشت فقط با تنظیم IP نمیتوان به سوئیچ متصل شد . بلکه نیاز به یک نام کاربری و رمز ورود هم دارید که در ابتدای تنظیمات باید تعریف شود . انجام این مراحل برای شناسایی شما به عنوان کاربر الزامی است .

اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق SSH

SSH بر خلاف telnet پروتکلی بسیار امن با قابلیت رمزنگاری اطلاعات رد و بدل شده است که به شکل گسترده از آن برای اتصال به دیوایس های مخالف و محصولات سیسکو مورد استفاده قرار میگیرد، SSH به شکل پیشفرض از پورت ۲۲ استفاده می‌کند؛ قطع به یقین به شما توصیه می‌کنیم که از SSH برای ارتباط با Switch CISCO و Router CISCO ودیگر دیوایس های سیسکو در شبکه، به جای telnet استفاده کرده و حدالمقدور telnet را به کلی مسدود کنید.

برای اتصال به Switch CISCO از طریق SSH قادرید از Putty و یا خط فرمان سیستم عامل های Linux و Max OS با کامند SSH استفاده کنید، همچنین نرم افزار هایی نیز برای مبایل هم سیستم عامل اپل IOS و هم گوگل Android برای این کار طراحی شده که قادر هستید از آنها بر روی آیفون و آیپد و همچنین گوشی ها و تبلت های اندرویدی استفاده کنید.

برای فعال سازی امکان اتصال به Switch CISCO از طریق SSH:

Switch (config)#ip domain-name arsess.ir
Switch (config)#crypto key generate rsa
The name for the keys will be: Switch.netyad.com

Choose the size of the key modulus in the range of 360 to 2048 for your
General Purpose Keys. Choosing a key modulus greater than 512 may take
a few minutes.

How many bits in the modulus [512]:
% Generating 512 bit RSA keys, keys will be non-exportable…[OK]

Switch (config)#end

Switch #sh ip ssh
SSH Enabled – version 1.99
Authentication timeout: 120 secs; Authentication retries: 3

اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق HTTP

اتصال به سوئیچ سیسکو از این روش از طریق HTTP و HTTPS امکانپذیر است .  HTTPS دارای پیچیدگی های بیشتری است به همین علت به پروتکل  http  میپردازیم که برخلاف   SSH   نیاز به رمزنگاری ندارد . در گذشته سیسکو تمایلی برای نشان دادن محصولات نداشت ولی با گذشت زمان این روند تغییر کرده است . به طور مثال در وب سوئیچ سیسکو ۲۹۶۰ طرح هایی از پنل سوئیچ و دیگر مشخصات مانند سرعت را میتوان مشاهده کرد .

اتصال به Swich CISCO از طریق مرورگر وب هم توسط HTTP و هم HTTPS میسر است که در اینجا برای جلوگیری از پیچیدگی فقط به روش اتصال به سوییچ سیسکو از طریق پروتکل http بدون رمزنگاری SSL میپردازیم.

برای فعال سازی امکان اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق http ، فارغ از اینکه میبایست قبلا تنظیمات اولیه سوئیچ را پیاده سازی کرده باشید ، از این دستورات استفاده میکنیم :

switch (config)#aaa new-model
switch (config)#username cisco password 0 netyad
switch (config)#username cisco pri 15
switch (config)#ip http server
switch (config)#ip http authentication local
switch (config)#ip http port 80

حال میتوانید با وارد کردن IP قابل دسترس سوئیچ سیسکو در یک مرورگر وب ، و سپس وارد کردن یوزر و پسورد تعریف شده ، وارد محیط وب نچندان خوشایند و سرد سوئیچ سیسکو شوید :

توصیه ما به شما عدم فعال سازی دسترسی اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق وب به شکل کلی ، به لحاظ موارد امنیتی است ، ولی به هردلیل اگر مایل به استفاده از این امکانات و همچنین اینترفیس های وب و اپلیکیشن هایی که میتوانید بر روی سوئیچ سیسکو و یا روتر سیسکو نصب کنید هستید ، سعی کنید حتما از HTTPS که توسط SSL ، تبادل اطلاعات رمزنگاری میشود استفاده کنید .

البته روش های دیگری نیز برای اتصال و ارتباط و کانفیگ دیوایس های سیسکو وجود دارد ، که ما در این محتوای آموزشی سعی کردیم به شکل ساده و ابتدایی برای افرادی که در ابتدای راه هستند ، ابتدایی ترین راه ها را معرفی نماییم ، که امیدواریم مفید و کاربردی واقع شده باشد، منتظر نظرات و پیشنهادات و انتقادات گرانمایه شما عزیزان، که دستمایه ما برای ارائه بهتر محتوای فارسی سیسکوست، هستیم . در ادامه این راه با ما همراه باشید.

mohammad

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات