شبکه ATM
شبکه ATM
به این مطلب امتیاز دهید

شبکه ATM
به این مطلب امتیاز دهید

شبکه ATM :

یکی از شبکه های اتصال گرای مهم ، ATM (Asynchronous Transfer Mode حالت انتقال ناهمگام) است. علت این نامگذاری عجیب این است که در سیستم های تلفن اغلب انتقال ها همگام (Synchronovs) هستند ( بر اساس یک ساعت کار می کنند)، در حالی که ATM ناهمگام است.

ATM در اوایل دهه ۱۹۹۰ طراحی شد و رشد عجیبی کرد. ATM می خواست با ادغام صوت ، داده ها ، تلویزیون کابلی، تلکس، تلگراف، گروه هایی که توسط سیم به هم متصل اند و هرچیز دیگر در یک سیستم مجتمع که هرچیزی را برای هرکسی انجام می دهد، تمام مشکلات شبکه بندی و ارتباط راه دور را حل کند.

ATM نسبت به OSI موفقیت بیشتری داشته است و در سیستم تلفن به طور گسترده استفاده می شود و معمولاً برای انتقال بسته های IP به کار گرفته می شود. چون اکنون حامل ها از آن برای انتقال داخلی استفاده می کنند ، کاربران از وجود آن آگاهی ندارند.

مدارهای مجازی ATM : چون شبکه های ATM اتصال گرا هستند، برای ارسال داده ها، ابتدا باید بسته ای را برای تنظیم اتصال ارسال کرد. این بسته را بسته تنظیم اتصال می گوییم.چون بسته تنظیم اتصال ، در سر راه خود از زیر شبکه می گذرد، تمام مسیر یاب هایی که این بسته را از آن ها عبور می کند خبر وجود اتصال را در جدول های داخلی خود به صورت یک وارده (Entry) می نویسد و منابع مورد نیاز آن اتصال را رزرو می کند. اتصال ها را در مقایسه با مدارهای فیزیکی که در سیستم تلفن مورد استفاده قرار می گیرند ، مدارهای مجازی می نامند.

اغلب شبکه های ATM از مدارهای مجازی دائمی (Permanent virtual circuit) پشتیبانی می کنند. این مدارها ، اتصال های دائمی بین دومیزبان (راه دور) هستند.این اتصال ها شبیه خطوط اجاره ای در دنیای تلفن می باشند. هر اتصال موقت یا دائمی یک شناسه (indentifier ) منحصر به فرد دارد.
ایده ی اصلی ATM این است که تمام اطلاعات به صورت بسته های کوچک و به اندازه ثابت به نام سلول منتقل شوند. طول سلول ها ۵۳ بایت است که ۵ بایت مربوط به سرآیند و ۴۸ بایت بار مفید(payload) است. مسیر یابی سلول با سرعت بالایی در سخت افزار انجام می شود. در واقع مهمترین هدف از استفاده از سلول هایی با طول ثابت این است که می توان مسیریاب های سخت افزاری برای آن ساخت. برای مسیر یابی بسته های IP طول متغییر، باید از نرم افزار استفاده کرد که فرآیند کندی دارد. تمام سلول ها از یک مسیر به مقصد می رسند. تحویل سلول تضمین نمی شود، ولی ترتیب آن ها تضمین می شود. توجه کنید که اگرچه این تضمین کامل نیست، بهتر از چیزی است که در اینترنت عمل می شود. در اینترنت، بسته ها نه تنها می توانند مفقود شوند، بلکه ممکن است به ترتیب ارسالی دریافت نشوند. در ATM سلول ها به ترتیب تحویل داده می شوند.
شبکه های ATM مثل WAN های معمولی سازمان دهی شده اند که حاوی خطوط و راه گزین ها (مسیریاب ها) هستند. متداول ترین سرعت شبکه های ATM برابر با ۱۵۵ Mbps و ۶۲۲ Mbps است، ولی از سرعت های بیشتر نیز پشتیبانی می کند. سرعت ۱۵۵ Mbps به این دلیل انتخاب شد که برای انتقال تلویزیون مناسب است. برای سازگاری با سیستم های SONET مربوط به AT&T ، سرعت آن دقیقاً ۱۵۵٫۵۲ Mbps انتخاب شد. سرعت ۶۲۲ Mbps به این دلیل انتخاب شد که ۴ کانال ۱۵۵ Mbps می تواند از طریق آن ارسال شود.

مدل مرجع ATM

مدل مرجع ATM متفاوت از مدل OSI وTCP/IP است. این مدل از سه لایه تشکیل شده است. که عبارتند از: لایه فیزیکی، لایه ATM و سازگاری ATM . علاوه بر این هرچه کاربران بخواهند می توانند بر روی آن قرار دهند.لایه فیزیکی: با رسانه فیزیکی سروکار دارد. مانند: ولتاژ، زمان بندی بیت ها ، و بسیاری از موضوعات دیگر. ATM قوانین خاصی را تجویز نمی کند، ولی می گوید سلول های ATM می توانند خودشان بر روی سیم یا فیبر ارسال شوند. یا در بار مفید سیستم های دیگر گنجانده شوند. به عبارت دیگر، ATM طراحی شد تا از رسانه انتقال مستقل باشد.

لایه ATM : با سلول ها و انتقال آن ها سروکار دارد. طرح بندی سلول را تعریف کرده و معنای فیلدهای سرآیند را بیان می کند. با برقراری و قطع مدارهای مجازی نیز سروکار دارد. کنترل ازدحام ترافیک نیز در این لایه قرار دارد. چون اغلب برنامه های کاربردی نمی خواهند مستقیم با سلول ها سروکار داشته باشند، لایه ای بالای لایه ATM تعریف شده تا کاربران بتوانند بسته بزرگتر از سلول را ارسال کنند. واسط ATM این بسته ها را قطعه قطعه می کند، سلول ها را به طور جداگانه ارسال می کند، و در طرف گیرنده آن را منتاژ می کند. این لایهAAL ( لایه سازگار با ATM ATM Adaptation OR Layer ) نام دارد. برخلاف لایه های دوبعدی قبلی لایه ATM سه بعدی است. صفحه کاربر (User plane ) با انتقال داده ها، کنترل جریان، تصحیح خطا و سایر عملیات کاربر سروکار دارد. صحفه کنترل با مدیریت اتصال سروکار دارد . مدیریت صفحه و مدیریت لایه با مدیریت منابع و همگانی بین لایه ها سروکار دارد.

mohammad

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات