آموزش اصطلاحات رایج شبکه
آموزش اصطلاحات رایج شبکه
5 (100%) 1 vote

آموزش اصطلاحات رایج شبکه
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

 

آموزش اصطلاحات رایج شبکه

 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در دنیای اینترنت و شبکه کلماتی شنیده باشید که معنی آن ها را ندانید. در این مطلب سعی میکنیم رایج ترین اصطلاحات در دنیای شبکه را با معنی آن ها معرفی کنیم. اگر علاقمند به داشتن اطلاعات پیرامون شبکه و Network هستید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

(ISP (Internet Service Provider

معنی لغتی این کلمه تامین کننده خدمات اینترنت است. شرکت های ارائه دهنده اینترنت یک نوع ISP هستند.

(LAN (Local Area Network

به یک شبکه کوچک محلی که تعداد کاربران آن مشخص شده هستند LAN میگویند. برای مثال شما در منزل خود میتوانید یک LAN بسازید و کامپیوتر های منزل را به آن متصل کنید و از اطلاعات دیگر کامپیوتر های موجود در LAN استفاده کنید.

(WAN (Wide Area Network

تقریبا همان LAN است با این تفاوت که در مکان بسیار وسیعی عرضه میشود و محدوده زیادی را در بر میگیرد.

(IP Address (Internet Protocol Address

به قرار گرفتن چند عدد در کنار هم که نشان دهنده آدرس دستگاه استفاده کننده از شبکه است IP میگویند. کار IP اتصال دستگاه ها به شبکه است.

IPv4 و IPv6

نشان دهنده ورژن IP است. IPv4 همان IPهای قدیمی با نسخه ۴ هستند و IPv6 دارای ورژن جدید یعنی ورژن ۶ هستند.

Router

کار این وسیله رد و بدل کردن ترافیک است و جابجایی اطلاعات توسط این دستگاه صورت میگیرد.

Gateway

دستگاهی که ترافیک و اطلاعات را بین شبکه جابجا میکند Gateway نام دارد.

(DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol

وقتی شما چند دستگاه مختلف را به روتر وصل میکنید وظیفه DHCP تعیین IP جدا برای هر دستگاه به صورت اتوماتیک است. این دستگاه به شما کمک میکند که برای هر دستگاه به صورت دستی IP تعریف نکنید و خودش این کار را انجام میدهد.

Hostnames

هر IP برای خود نامی دارد که این نام را Hostnames مینامند.برای مثال شما میخواهید به دستگاهی وصل شوید که Hostnames این دستگاه WINDOWSXP است. وقتی شما به این دستگاه متصل شوید در حقیقت به IP آن دستگاه وصل شده اید.

Domain Name

به پشتوانه هر وب سایتی Domain میگویند. هر Domain نام خاصی برای خود دارد. اگر بخواهید یک سایت راه اندازی کنید باید به Domain یا دامنه آن هماهنگ کرده و از آن ها تقاضای پشتیبانی کنید.

(DNS (Domain Name System

به سیستم تبدیل کننده Hostnames به IP اصطلاحا DNS میگویند. وظیفه DNS این است که وقتی شما نام وب سایتی را به صورت حروف انگلیسی به مرورگر میدهید آن را تبدیل به IP کرده و به Router ارسال میکند.

Ethernet

اتصال به اینترنت از طریق کابل را Ethernet میگویند. هر زمان که اتصال به کمک کابل انجام گیرد شما به پورت Ethernet متصل هستید. این پورت را میتوانید در کنار لپ تاپ و پشت کامپیوتر مشاهده کنید.

(MAC Address (Media Access Control

در زمان ساخت دستگاه در کارخانه، خود شرکت به هر دستگاه یک شماره منحصر به فرد میدهد که آن را MAC Adress مینامند. این آدرس به دیگر شبکه ها اجازه میدهد تا دستگاه های مختلف را شناسایی کنند. اما روش هایی برای تغییر این شماره وجود دارد. نام دیگر آن Physical Address است.

Port

به محل ورود و خروج داده ها پورت میگویند. پورت شامل اعدادی بین ۱ تا ۶۵۵۳۵ است که هر عدد مخصوص کار خاصی تعبیه شده. برای مثال پورت ۲۵ برای ایمیل است.

Firewall

در زبان فارسی به آن دیوار آتش میگویند که وظیفه آن کنترل اطلاعات رد و بدل شده و مسدود کردن یک سری IPهای خاص است. Firewall به ضورت نرم افزار و سخت افزار وجود دارد.

mohammad

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات